piątek, 23 października 2015

Diabolina czy jak kto woli Maleficent'a [ strój na halloween]



Bal halloweenowy zbliża się wielkimi krokami. Jeśli ktoś - tak jak ja woli stroje robione w zaciszu domowym, czas się za nie zabrać. W tym roku moje dzieci stwierdziły, że będą Diaboliną i Zielonym Ninja opętanym przez Moro [ fani lego Ninjago wiedzą :D ].
Dziś Diabolina [ na finałowe zdjęcie musicie poczekać :D ]

POTRZEBUJESZ:
  • szeroką opaskę do włosów
  • 2 druciki kwiaciarskie lub takie jakimi często mocuje się zabawki w pudełkach
  • starą gąbkę do mycia
  • nożyczki
  • taśmę klejącą [ szeroką, szarą]
  • worek na śmieci [ czarny]
  • igłę i czarne nici
  • 3-4 tekturowe rurki po folii aluminiowej lub spożywczej
  • klej typu magik
  • styropianowe jajko
  • srebrny/złoty lakier do paznokci lub farbkę [ opcjonalnie]
  • stara zasłona/firana z poliestru  - na rękawy
  • materiał jaki używa się na podszewki kupiony w secondhandzie [ na sukienkę]
  • czarny barwnik do tkanin jeśli nasze mają inny kolor
  • 4-5 gąbkowych papilotów
  • czarna tasiemka [ do ukrycia ewentualnych braków krawieckich]
  • czarną taśmę rzepową ok 50 cm
  • kawałek kredy do zaznaczania na materiale
  • kartka z bloku rysunkowego
JAK ZROBIĆ:
Pierwsze kroki przy rogach


NAKRYCIE GŁOWY Z ROGAMI
  1.  Z gąbki wycinamy dwa rogi. [ Nie przejmujmy się, gdy trochę się od siebie różnią, albo są za mało powyginane].
  2. Worek na śmieci tniemy na paski szerokości ok 2-3 cm.
  3. Każdy róg okręcamy paskami czarnego worka, nadając mu pożądany kształt [ poprzez większe lub mniejsze ściśnięcie gąbki]. Końcówki worków sklejamy taśmą klejąca.
  4. Opaskę owijamy drutami kwiaciarskimi i nabijamy na nie gąbkowe rogi.
  5. Rogi  owijamy dodatkowo paskami materiału.
  6. Z materiału złożonego na pół wycinamy prostokąt o wymiarach: połowa obwodu głowy dziecka + 3-4 cm x długość mierzona od czubka głowy dziecka do obojczyka[ układając centymetr wzdłuż ucha]
  7. Dwa rogi wzdłuż krótszego boku prostokąta ścinamy, nadając mu z tej strony bardziej półokrągły kształt. Powinniśmy otrzymać coś na kształt bardzo dużej czapki kominiarki.
  8. Dwa dłuższe boki zszywamy. zszywamy też część półokragłą, pozostawiając z każdej strony nieduży otwór na przełożenie rogów.
  9. W takiej "czapce kominiarce" wycinamy otwór na twarz, pamiętając o charakterystycznym kształcie serca u góry. Ja założyłam córce kominiarkę i kredą ostrożnie narysowałam kształt jaki później wycięłam
  10. Przez otwory przeciskamy rogi [ opaska powinna być w środku naszej "czapki"] i w ramach potrzeby przyszywamy je do czapki - jeśli otwory były zbyt duże i rogi "źle wyglądają|"
  11. Jeśli dół nakrycia jest zbyt długi możemy go podłożyć.
LASKĘ
Jeszcze przed pomalowaniem
  1. Przy użyciu taśmy klejącej rurki sklejamy ze sobą końcówkami, tak by powstał trzon laski.
  2. Na czubku przyklejamy styropianowe jajko
  3. Resztki materiału jakie nam zostaną po uszyciu sukienki i nakrycia głowy tniemy na paski [ wygodnie jest, gdy materiał się nie strzępi]
  4. Laskę smarujemy klejem i okręcamy pasami materiału. 
  5. Dwa z pasków [ szerokich na co najmniej 3 cm] układamy na krzyż na czubku jajka - tak by zakrywały styropian. Materiał związujemy u podnóża jajka innym paskiem. 
  6. Zwisające kawałki pasków przyklejamy do jajka, tak by nieco odstawały.
  7. Okryte materiałem jajko malujemy gdzieniegdzie lakierem/farbą dzięki czemu uzyskujemy wrażenie, ze na szczycie laski osadzony jest kryształ/magiczny kamień
SUKNIĘ:
Ostatnie przymiarki na piżamę :D
  1.  Z cieńszego materiału wycinamy rękawy. Każdy rękaw to trójkąt prostokątny, gdzie długość przyprostokątnych [ ramion przy kącie prostym] jest odpowiednio: długością ręki dziecka mierzoną od barku do przegubu dłoni i długością dziecka mierzoną od barku do kolana. Rękawy zszywamy wzdłuż prostopadłych pamiętając o pozostawieniu niezszytej częsci, która doszyjemy do sukienki
  2. Z grubszego materiału wycinamy: suknię, odczepiany tren, kołnierz. [patrz schemat poniżej]
  3. Ja wybrałam materiał, który się nie strzępi, dzięki czemu oszczędziłam sobie pracy [ kupiony za bezcen w secondhandzie]. Sukienkę najłatwiej jest wyciąć biorąc bluzkę dziecka i odrysowując na materiale jej kształt [ pomijamy rękawy, ale pamiętamy o wycięciu pod pachami], po czym przedłużamy ją na taką długość, jaką ma mieć suknia - praktyczna długość jest do kostek[ na tyle długa by było suknią, na tyle krótka by nie przeszkadzała w zabawie]. Zszywamy we wszystkich potrzebnych miejscach, doszywamy rękawy. W dole sukienki, z tyłu, od spodu przyszywamy rzep - drugą część od tego, który przyszyliśmy do trenu. W miejscu wycięcia na głowę, z przodu robimy nacięcie, a następnie odcinamy kawałki materiału by uzyskać dekolt w "serek"
  4. Wycinamy tren: Rysujemy koło o średnicy metra, po czym odcinamy ok 1/4 koła. pozostała część to nasz tren. Część gdzie odcinaliśmy fragment koła fastrygujemy i ściągamy, by uzyskać szerokość równą szerokości tyłu sukienki. Na skraju przyszywamy taśmę z rzepem - część z haczykami. Dzięki temu nasze dziecko będzie mogło wejść z trenem, doskonale prezentować się na zdjęciu przedszkolnym, a kiedy przyjdzie pora na tańce tren można odczepić.
  5. Wycinamy dwa paski materiału o szerokości 2 cm i długości równej obwodowi dekoltu sukni. Ze ścinek wycinamy 8 trójkątów równoramiennych , których dwa boki są fantazyjnie powyginane. To będzie słynny kołnierz. Najlepiej jest wycinać je na złożonym w pół materiale - będziemy zszywać po dwa trójkąty.Trójkąty zszywamy po dwa wzdłuż ramion, które są sobie równe. Paski zszywamy ze sobą wzdłuż dłuższych boków, tworząc tunel. Z karki kilkakrotnie złożonej wzdłuż szerszego boku robimy usztywnienie, które następnie wsuwamy pomiędzy zszyte paski. W każdy zszyty trójkąt wkładamy złożony na pół wałek od papilotów, a trójkąt przyszywamy do paska z usztywnieniem. Kiedy wszystkie trójkąty są przyszyte, pasek z trójkątami przyszywamy do dekoltu sukni. Dzięki papilotom w środku, poszczególne trójkąty można dowolnie wyginać. 

schemat potrzebnych elementów z materiału

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz