czwartek, 26 czerwca 2014

Domowa surma - instrument prawie muzyczny

Domowa surma i domowa wersja tzw. przeszkadzajki lub grzechotki jak kto woli.
Postanowiliśmy dziś trochę pograć i choć w domu jest karton instrumentów wszelakich moje dziecięcia doszły do wniosku że "coś" zrobią. W efekcie powstały: domowa surma - poniżej i przeszkadzajka - w jutrzejszym wpisie.
Efekt - sam instrument, jak i późniejszy koncert, który przyszło mi wysłuchać okazały się dużo lepsze niż zakładałam.

POTRZEBUJESZ:
  • balon
  • nakrętkę, np. po soku, ale taką z "dzióbkiem" [ ja użyłam z soku "Kubusia"]- czystą i suchą
  • mocną taśmę klejącą [ ja użyłam szerokiej, szarej, wykorzystywanej przy pakowaniu paczek]
  • nożyczki
  • wąską, długą papierową rolkę - taką sztywniejszą [ są na nie nawijane folie aluminiowe lub folie spożywcze]
  • kartkę z bloku technicznego
  • klej tylu "magik"
  • kolorowy papier lub farby lub naklejki - do ozdobienia instrumentu
JAK ZROBIĆ:
  1. W rolce robimy nacięcia - od jednego nacięcia do drugiego powinna być taka sama odległość mierzona po obwodzie rolki - o długości 1 cm w odległości 2 cm od krawędzi rolki.
  2. Odcinamy z balonu "dół" na wysokości 3 cm licząc od dolnego skraju balona [ odcięta część przyda nam się do domowej stacji meteo, więc warto ją zachować]
  3. Balon - z wąską szyjką do dmuchania- wkładamy do rurki, od tej strony, gdzie są nacięcia, tak by odcięta część była głębiej w rolce. Końcówki odciętego balona przepychamy przez nacięcia. Naciągamy je na tyle mocno, by dwie "części" balonowej gumy ściśle do siebie przywarły, tworząc swoistą cięciwę okręgu jaki tworzy wnętrze rolki - balon powinien dzielić wnętrze rolki na dwie równe części. Wysunięte przez nacięcia fragmenty balona przyciskamy do zewnętrznej ścianki rolki i oklejamy taśmą, tak mocno, by naciągnięty wewnątrz rolki balon pozostał naciągnięty.
  4. Z nakrętki odcinamy tą część która "przykrywa" dzióbek. Nam potrzebna jest tylko nakrętka z "dzióbkiem". Górną część naszego balonu - którego dół już przymocowaliśmy do rolki - przeciągamy przez nakrętkę - balon powinien "wyjść" przez "dzióbek".
  5. Ostrożnie smarujemy klejem brzeg rolki, starając się  nie ubrudzić klejem naszego balonu i uważając by nie wysunął się on z nakrętki. 
  6. Przykładamy Nakrętkę do nasmarowanego klejem brzegu rolki, lekko dociskamy i odczekujemy by klej się związał. Cały czas uważamy, by końcówka balonu nie wysunęła nam się z nakrętki.
  7. Kiedy nakrętka sklei się z rolką, naciągamy, wystający z dzióbka balon, tak mocno, by naciągnąć go na całą nakrętkę i kawałek rolki. Tak naciągnięty balon mocujemy do rolki taśmą klejącą. Mamy nasz stroik.
  8. Z kartonu wycinamy koło o promieniu ok 5 cm [ może być trochę więcej]. Koło nacinamy na długość promienia. W środku koła wycinamy mniejsze koło o promieniu o 0,5 cm większym niż ma nasza rolka. Całość zwijamy tak, by uzyskać stożek ze ściętym czubkiem - to będzie dolna część naszego instrumentu. Sklejamy jego brzegi a następnie doklejamy go na końcu rolki po przeciwnej stronie niż nakrętka.
  9. Instrument malujemy lub oklejamy. Nasz domowa surma jest gotowa.
Jeśli nasz instrument nie wydaje dźwięków, choć ochoczo w niego dmuchamy to znaczy, że za mało naciągnęliśmy balon. Domowa surma wydaje piskliwe tony, czasem zmieniające się w buczenie [ w zależności od długości "szyjki" naszego balonu i grubości gumy z jakiej został zrobiony. 
Jeśli chcemy się przekonać jaki powinien wydawać dźwięk gotowy instrument wystarczy nasz odcięty balon chwycić wargami - tak jak wtedy, gdy chcemy nadmuchać balon - a dolną, odciętą część chwycić palcami i naciągnąć. Teraz wystarczy dmuchnąć i wiemy już jaki dźwięk będzie wydawała nasza domowa surma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz