Syn chciał być samurajem. Kiedy więc obmyśliłam co, jak i z czego zrobię oświadczył, że woli być muszkieterem [ właśnie odkrył bajkę "Dogtanian"]. W sumie to i lepiej. okazało się bowiem, ze kostium muszkietera jest... banalnie prosty.
POTRZEBUJESZ:
- rolkę folii aluminiowej [ takiej lepszej, bo jest grubsza a przez to trwalsza]
- 2 bibuły białe lub 1 biała i 1 bardzo jasnożółtą
- 3 bibuły niebieskie
- klej typu magik
- nożyczki
- arkusz brystolu
- 6 arkuszy A4 brązowego filcu
- igła i brązowa nitka
- plastikowa miseczka o średnicy ok10 cm lub 1/2 plastikowej piłeczki o takiej mniej więcej średnicy [ w takich piłeczkach otwieranych w połowie czasem są zabawki wydawane przez maszyny]
- patyk/rurka o długości 36-40 cm [ ja użyłam plastikowej rurki od firany - rolety]
- zapałki, świeczka i śrubokręt
- trochę plasteliny/modeliny niebieskiej do obciążenia kapelusza
- zszywacz z zszywkami
JAK ZROBIĆ:
szpada:
|
elementy tworzące szpadę |
|
oklejone częsci szpady |
- W piłeczce lub misce robimy dziurkę [ na środku], na tyle dużą by można było przez nią przeciągnąć nasz patyk/rurkę. Najlepiej rozgrzać nad zapaloną świeczką śrubokręt i nim zrobić otwór.
- Folią aluminiowa oklejamy patyk/rurkę [ powinno być ok 5-6 warstw folii] i osobno miseczkę ze zrobionym już otworem. Najwygodniej okleić miseczkę w ten sposób: odcinamy duży kwadrat folii, miseczkę, od zewnętrznej strony posmarowaną klejem, kładziemy na środku i zaginamy folię do środka miseczki. Staramy się przy tym, by folia ściśle przylegała do ścianek. jeśli się trochę pomarszczy, nic nie szkodzi, nada to bardziej realistyczny wygląd naszej szpadzie.
- Czubkiem nożyczek delikatnie robimy dziurkę w miejscu w którym w miseczce jest otwór.
- Ostrożnie przeciągamy oklejoną rurkę przez otwór. Ok 10 cm rurki powinno być po stronie z wgłębieniem miseczki. To będzie ta część szpady, za która się chwyta. Miejsce styku rurki i miski smarujemy bardzo grubo klejem [ z obu stron] i pozostawiamy do wyschnięcia. Kiedy klej zastygnie stanie się przeźroczysty, więc nie będzie go widać. Jednocześnie zabezpieczy nam szpadę przed rozpadnięciem się.
kapelusz:
|
brystolowy stelaż kapelusza i wzmocnienie | pod pióra |
|
sposób mocowania bibuły tworzącej pióra |
- Z brystolu wycinamy pas o szerokości 10 cm i długości równej obwodowi głowy dziecka + 2 cm. To będzie "główka" kapelusza.
- Zszywamy ją zszywaczem, tak by można ją było swobodnie nasunąć na głowę dziecka, a następnie nacinamy po jednej stronie na długości 2 cm, w odstępach mniej więcej 1,5-2 cm. Tak uzyskane "ząbki" odginamy do zewnątrz
- Na pozostałej części brystolu rysujemy koło o obwodzie równym obwodowi głowy naszego dziecka + 0,5 cm. Wokół tego koła rysujemy drugie. Różnica pomiędzy brzegami kół powinna wynosić około 10-11 cm. To będzie rondo kapelusza. Wycinamy najpierw wzdłuż linii tworzącej większe koło, a następnie robimy otwór wewnątrz mniejszego koła i wycinamy wzdłuż jego obwodu.
- Przyklejamy "główkę " kapelusza do ronda.
- Wycinamy pasek brystolu o szerokości ok 3 cm i długości ok 45 cm. Nacinamy go wzdłuż na odcinku 40 cm. [ możemy pod koniec nacięcia delikatnie zwężyć paski, uzyskując "otwór" jak to widać na zdjęciu. Będzie nam dzięki temu łatwiej mocować pióra.
- Kapelusz oklejamy bibułą. Pierwszą warstwę łatwiej jest przymocować zszywaczem, dopiero na to nakładamy drugą warstwę bibuły, którą mocujemy już klejem. Najwygodniej jest najpierw okleić "główkę" kapelusza, a następnie wyciąć z bibuły kawałki odpowiadające wielkością rondu kapelusza i "nakładać " je na kapelusz od zewnętrznej strony, kryjąc tym samym niedociągnięcia przy oklejaniu "główki". Spód kapelusza najlepiej jest posmarować klejem, a następnie "nakleić" na rozwinięta bibułę. Potem wystarczy odciąć zbędne kawałki bibuły; na środku zrobić dziurkę i "dociąć bibułę wzdłuż linii otworu pozwalającego włożyć kapelusz na głowę.
- Białą i żółtą bibułę tniemy [ bez rozwijania] na paski o szerokości ok 7 cm. następnie nacinamy drobno, z obu stron, tak, by po środku pozostał 1 cm nienacięty kawałek. Bibułę częściowo rozwijamy i przyszywamy zszywaczem [ po środku niepociętego paska] do brystolowego stelaża na pióra. Bibuła powinna być zamocowana do stelaża wzdłuż całej jego długości.
- Kiedy zamocujemy bibułę na całej długości stelaża, rozsuwamy palcami nacięcia - dzięki temu uzyskamy wrażenie "gęstości" piór i zakryjemy zszywki. Pióra mocujemy po jednej stronie ronda kapelusza, tak by ich końce spływały poza kapelusz. [ Trzeba ty użyć dużej ilości kleju, bowiem pióra są dość ciężkie].
- Po przeciwnej stronie do piór zaginamy rondo kapelusza do zewnątrz i bardzo ostrożnie mocujemy do główki kapelusza zszywaczem [ można też przyszyć nitką jeśli ktoś woli].
- Folię aluminiową rozwijamy na długość równą obwodowi ronda kapelusza. Odcięty kawałek przecinamy wzdłuż. Jeden z uzyskanych kawałków składamy tyle razy na pół [ wzdłuż dłuższego boku] by
ostatecznie uzyskać pasek o szerokości 2 cm. Uzyskany pasek zginamy
wzdłuż, po czym rozkładamy. Środek paska smarujemy klejem, a następnie
oklejamy nim brzeg ronda. [ Bibuła powinna się znajdować
pomiędzy foliowym paskiem, tak by z każdej strony ronda był 1 cm paska
folii] Drugi kawałek składamy tak jak pierwszy, z tą różnica, ze gdy pasek ma szerokość 2 cm nie zginamy go już, a oklejamy nim kapelusz na styku ronda i główki, maskując tym samym ewentualne niedociągnięcia.
- Kapelusz mierzymy. Ponieważ Pióra są dość ciężkie, będzie się on przechylał na ta stronę. dla równowagi w tunel uzyskany po wygięciu ronda wklejamy plastelinę. Najwygodniej jest mocować ją w postaci niewielkich wałeczków. Przyklejamy jej tyle by zrównoważyć kapelusz. Kiedy kapelusz nie przechyla się już w żadna stronę wycinamy z bibuły prostokąt pozwalający zamaskować plastelinę i nakładamy go na nią mocno dociskając.
narzuta:
|
oklejanie brzegów narzuty folią aluminiową |
- Bibułę rozwijamy, składamy na pół i odcinamy na długość równą dwóm długościom dziecka mierzonym od ramienia do połowy uda.
- Na środku wycinamy otwór, na tyle duży, by dziecko bez problemu mogło przez niego włożyć głowę.
- Bibułę sklejamy, by nadać jej większą trwałość.
- Folię aluminiową rozwijamy na długość równą długości boku naszej narzuty [ raz przycinamy ją na długość dłuższego boku raz na długość krótszego]. Odcięty kawałek przecinamy wzdłuż. Każdy z dwóch uzyskanych kawałków składamy tyle razy na pół [ wzdłuż dłuższego boku] by ostatecznie uzyskać pasek o szerokości 2 cm. Uzyskany pasek zginamy wzdłuż, po czym rozkładamy. Środek paska smarujemy klejem, a następnie oklejamy nim brzeg bibułowej narzuty. [ Bibuła powinna się znajdować pomiędzy foliowym paskiem, tak by z każdej strony narzuty był 1 cm paska folii]. W ten sposób oklejamy wszystkie brzegi narzuty.
- W podobny sposób oklejamy wycięcie na głowę.
- Ze złożonej na pół folii aluminiowej wycinamy krzyż lub lilię francuską [ musimy mieć dwie takie lilie lub krzyże]. Każdy z krzyży/lilii naklejamy na narzutę - z przodu i tyłu narzuty.
UWAGA:
W następnej częsci: buty, rękawice, pendent
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz