Niezwykle uniwersalny produkt.
Można je ugotować, usmażyć, ukręcić, upiec... można też, za jego pomocą, wyjaśnić różnicę ciśnień lub... przekonać dwulatka, że mama potrafi czarować.
POTRZEBUJESZ:
I sposób:
- szklana butelka [ po soku/ kefirze]- czysta i sucha
- pudełko zapałek z przynajmniej 2-3 zapałkami
- ugotowane na twardo i obrane ze skorupki jajko
- szklana butelka [ po soku/ kefirze]- czysta i sucha
- surowe jajko
- ocet spirytusowy 10% [ w przypadku octu winnego należy, ze względu na jego mniejsze stężenie - 6%- dłużej moczyć jajko]
- słoik lub inny pojemnik, do którego bez trudu włożysz i wyjmiesz jajko
- pudełko zapałek z przynajmniej 2-3 zapałkami
- gumowa rękawiczka
- papierowy ręcznik lub kilka listków papieru toaletowego
I sposób:
- Ustawiamy butelkę na płaskiej, równej powierzchni.
- Zapalamy zapałki [ najlepiej jednocześnie] i wrzucamy do butelki.
- Zaraz po wrzuceniu zapałek układamy jajko na wylocie szyjki butelki. Jajko dokładnie wypełni ujście butelki [ Dociśnijmy je lekko by mieć pewność, ze nie ma nigdzie, nawet najmniejszej szpary].
- Wytworzona różnica ciśnień sprawi, że jajko zostanie wessane do środka, choć wcześniej nie można go było włożyć, bez uszkodzenia, ze względu na jego wielkość.
- Do pojemnika wlewamy ocet i wkładamy jajko, min. na 10 h [ najlepiej wieczorem, przed kolacją, myciem i spaniem]. Proces należy kontrolować i co jakiś czas sprawdzać palcem czy skorupka już lekko się ugina.
- Po upływie min. 10 h wyjmujemy jajko i delikatnie osuszamy je papierowym ręcznikiem. robimy to w rękawiczce, by uniknąć wchłonięcia przez skórę zapachu octu. uwaga: jajko moczone w occie jest odwapnione i jego skorupka jest bardzo miękka- łatwo ją uszkodzić
- Ustawiamy butelkę na płaskiej, równej powierzchni.
- Zapalamy zapałki [ najlepiej jednocześnie] i wrzucamy do butelki.
- Zaraz po wrzuceniu zapałek układamy jajko na wylocie szyjki butelki. Jajko dokładnie wypełni ujście butelki.
- Wytworzona różnica ciśnień sprawi, że jajko zostanie wessane do środka, choć wcześniej nie można go było włożyć, ze względu na jego wielkość. W przeciwieństwie do pierwszego sposobu, tu ciśnienie rozerwie jajko.
- Jajko z II sposobu można wykorzystać w innym doświadczeniu, badającym zjawisko osmozy, czyli półprzepuszczalności - rosnące jajko
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz